Julek Bulira | 2023-01-21
Zgoda dzierżawcy obwodu łowieckiego – na równi z przynależnością do Polskiego Związku Łowieckiego i pozwoleniem na broń do celów łowieckich, jest warunkiem legalnego wykonywania polowania. Wynika to wprost z Prawa łowieckiego. W wyroku z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt WA 31/10 Sąd Najwyższy wskazał, że „W rozumieniu art. 53 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz.U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 ze zm.) karalne na jego podstawie polowanie bez posiadania do tego uprawnień oznacza również polowanie bez zgody dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego (art. 42 ust. 1), a polowanie indywidualne – bez stosownego ku temu upoważnienia wymienionego podmiotu (art. 42 ust. 8), natomiast wykonywane poza obwodem łowieckim – bez specjalnej decyzji właściwego starosty dopuszczającej odłów lub odstrzał redukcyjny zwierzyny (art. 45 ust. 3), chociażby polujący miał w ogóle uprawnienia podstawowe, selekcjonerskie lub sokolnicze (art. 42 ust. 3).”.
Pogląd ten jest w pełni przekonujący. Myśliwy, który poluje indywidualnie, nie posiadając w ogóle upoważnienia wydanego przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego, dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 53 pkt 4 Prawa łowieckiego, choćby posiadał uprawnienia podstawowe, selekcjonerskie lub sokolnicze. „ …warunkiem legalności polowania jest posiadanie odpowiednich uprawnień do wykonywania polowania. Samo posiadanie pozwolenia na broń myśliwską oraz członkostwo w Polskim Związku Łowieckim nie spełnia warunku posiadania odpowiednich uprawnień. Nie jest również wystarczającym warunkiem legalności polowania posiadanie jednego z trzech rodzajów (podstawowego, selekcjonerskiego bądź sokolniczego) uprawnień do wykonywania polowania. Zgodnie z treścią art. 42 ust. 1 prawa łowieckiego polowanie może być wykonywane przez członków Polskiego Związku Łowieckiego za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Zgoda taka jest warunkiem legalnego wykonywania polowania zbiorowego, jak i indywidualnego. Jeśli chodzi o polowania indywidualne, niezbędne jest posiadanie pisemnego upoważnienia łowieckiego (art. 42 ust. 8).”.
Warto zatem pamiętać, że myśliwy korzysta z prawa do wykonywania polowania wyłącznie za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Dokumentem potwierdzającym tą zgodę jest odstrzał, czyli upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego – należy mieć go przy sobie w papierowej formie (wpisanie upoważnienia do EKEP może się okazać niewystarczające – tutaj – papierowy odstrzał nadal niezbędny do legalnego polowania indywidualnego. Samo upoważnienie w EKEP (Elektronicznej Książce Ewidencji Polowań) jest niewystarczające).
Podstawa prawna: art. art. 42 ust. 8 i art. 53 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r poz. 1173, z późn. zm.)