Joanna Bulira | 2023-04-16
Sposób postępowania zarządcy nieruchomości jest przedmiotem kontroli ze strony wspólnoty mieszkaniowej na podstawie umowy oraz art. 29 ust. 3 i art. 30 ustawy o własności lokali. Przepisy te statuują prawo członka wspólnoty mieszkaniowej do podejmowania działań w zakresie zarządu nieruchomością wspólną w stosunku do zarządcy. Tenże zarządca przez umowę o zarządzanie i administrowanie budynkiem zobowiązuje się przecież do ochrony indywidualnego, ekonomicznego interesu właścicieli i najemców lokali, a z perspektywy standardów działania występuje wobec nich jako przedsiębiorca na rynku i jako strona umowy – i takim podwyższonym standardom oceny działalności zawodowej podlega.
Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób właściciel lokalu może realizować swoje prawo kontroli działalności zarządcy (czy też zarządu wspólnoty). Wskazówek w tym zakresie udzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 26 czerwca 2018 r. sygn. akt IV SAB 101/18. Wskazał on wprost, że udostępnianie członkom wspólnoty mieszkaniowej, informacji dotyczących wykonywania zadań przez zarządcę, mających walor informacji publicznej, odbywa się w innym trybie niż na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zatem żądanie udostępnienia informacji przez członka wspólnoty mieszkaniowej w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest nieuzasadnione. Jeżeli w terminie na udostępnienie informacji (14 dni od wpływu żądania) zarządca poinformuje członka wspólnoty o możliwości wglądu w dokumentację wspólnoty, to działania zarządcy będą prawidłowe. Za prawidłowe uznać należy udostępnianie dokumentów do wglądu członkom wspólnot w siedzibie zarządcy w określanych dniach i godzinach.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał, że skoro art. 27 ustawy o własności lokali wyposaża każdego właściciela lokalu w prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, a na podstawie art. 29 ust. 3 tej ustawy – w prawo kontroli działalności zarządu, to należy uznać, że sprawowanie kontroli nad działalnością zarządu nie jest możliwe bez uzyskania informacji o sprawach związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną. Sąd przypomniał przy tym, że w piśmiennictwie podkreśla się, że „”prawo do otrzymywania od zarządu (lub zarządcy|) takich informacji wynika, jak się wydaje nie tylko z art. 27 i 29 ust. 3 u.w.l., ale pośrednio także z art. 26 u,w.l. (trudno bowiem pozbawionemu informacji właścicielowi stwierdzić, że zarząd źle wykonuje swoje obowiązki) oraz z art. 30 ust. 2 pkt 2 i 3 u.w.l. (por. Własność lokali i wspólnota mieszkaniowa. Komentarz, wyd. III Ewa Bończak – Kucharczyk). W związku z tym, udostępnianie członkom wspólnoty mieszkaniowej, informacji dotyczących wykonywania zadań przez zarządcę, mających walor informacji publicznej, odbywa się w innym trybie niż na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jak bowiem stanowi art. 1 ust. 2 u.d.i.p., przepisy tej ustawy nie naruszają przepisów innych ustaw określających odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi.”.
Na marginesie warto dodać, że nie każda informacja, będąca w posiadaniu zarządcy nieruchomości, jest informacją publiczną.
podstawa prawna: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 czerwca 2018 r. sygn. akt IV SAB 101/18 (prawomocny)