Joanna Bulira | 2022-11-07
Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć do sądu uchwałę wspólnoty mieszkaniowej z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Powództwo o uchylenie uchwały może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Co jednak w sytuacji, gdy wspólnota odmówiła podjęcia uchwały, a zainteresowany postanowił to zaskarżyć?
W wyroku z 28 kwietnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zastanawiał się – bodaj po raz pierwszy – nad terminem zaskarżenia uchwały negatywnej, o której powód został powiadomiony drogą elektroniczną (więcej o dopuszczalności takiego zaskarżenia tutaj – Czy można zaskarżyć negatywną uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?). Analizowana była sytuacja, w której powód został powiadomiony przez pozwaną wspólnotę o negatywnym wyniku głosowania nad projektem uchwały. Powiadomienie odbyło się poprzez przesłanie powodowi i profesjonalnemu pełnomocnikowi powoda, reprezentującemu go w sprawie, Protokołu głosowania nad uchwałą ze wskazaniem wprost, że uchwała ta nie została podjęta wymaganą większością głosów. Protokół został przesłany drogą mailową na adresy poczty elektronicznej, z której odbywała się korespondencja powoda i jego pełnomocnika z pozwaną wspólnotą. Niemal dwa i pół miesiąca później projekt uchwały niepodjętej został powodowi doręczony na piśmie, co pozwany potwierdził, po czym zaskarżył do sądu uchwałę w terminie liczonym od odebrania projektu uchwały za podpisem.
Ponieważ jednak powód wywodził swoją legitymację do zaskarżenia nieprzyjętego projektu uchwały z samego faktu jej nieprzyjęcia, pozwana wspólnota twierdziła, że nie sposób jest liczyć terminu na zaskarżenie inaczej niż od dnia, w którym powód i jego pełnomocnik dowiedzieli się o nieprzyjęciu uchwały, o czym zostali powiadomieni pisemnie – drogą mailową.
Na tej podstawie wskazała, że termin na wniesienie powództwa rozpoczął swój bieg dla powoda powiadomienia go drogą mailową. Zatem pozew, złożony w terminie późniejszym (liczonym jako 6 tygodni od dnia, w którym powód odebrał pisemny odpis uchwały z protokołem głosowania) został wniesiony z uchybieniem terminu prawa materialnego.
Sąd przychylił się do stanowiska pozwanej wspólnoty. Skoro uchwała wspólnoty mieszkaniowej ma treść negatywną, to tutaj nie ma potrzeby doręczania na piśmie treści tej uchwały. Jeśli powód został wcześniej poinformowany drogą elektroniczną o tym, że ta uchwała nie została podjęta, to od momentu otrzymania tej informacji zacząłby biec termin 6 tygodni na złożenie pozwu o uchylenie uchwały.
podstawa prawna: wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. XXV C 176/20 (nieprawomocny)