Joanna Bulira | 2023-01-15
Zdaniem NSA, zarówno z redakcji owych przepisów, jak i samej istoty regulacji wyrażonej w ustawie, wynika jednoznacznie, że wskazany w art. 15h ust. 3 cyt. ustawy termin do wniesienia odwołania wiąże zarówno jedną, jak i drugą stronę postępowania i musi być zachowany, by móc wywołać stosowny skutek proceduralny w postaci prawidłowego uruchomienia postępowania odwoławczego przed podmiotami wskazanymi w art. 15h ust. 3 pkt 1-3 ustawy o broni i amunicji.
Pan Paweł ubiegał się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni w calach kolekcjonerskich. W dniu 4 sierpnia 2022 r. wystąpił do właściwego komendanta wojewódzkiego Policji z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń. Do wniosku załączył m.in. orzeczenie lekarskie, wydane przez lekarza upoważnionego do badań lekarskich osób występujących o wydanie pozwolenia na broń lub zgłaszających do rejestru broń pneumatyczną, stwierdzające, że wnioskodawca nie należy do osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i może dysponować bronią. Wspomniany wniosek o wydanie pozwolenia, wraz z orzeczeniem lekarskim, wpłynął do organu w dniu 8 sierpnia 2022 r.
Powołując się na przepis art. 15h ustawy o broni i amunicji organ Policji złożył odwołanie od złożonego orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Odwołanie zostało nadane w urzędzie pocztowym z datą 9 września 2022 r. Pan Paweł uznał, że odwołanie zostało złożone za późno i zażądał od wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, aby odwołania nie procedować. Przychylając się do jego wniosku, wojewódzki ośrodek medycyny pracy stwierdził, że nie ma podstaw do przeprowadzenia badania w trybie odwoławczym – z uwagi na uchybienie terminu do złożenia odwołania przez organ Policji.
Stanowisko wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 15h ust. 1 ustawy o broni i amunicji, od orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego przysługuje odwołanie m.in. komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Przepis art. 15h ust. 3 cyt. ustawy wyraźnie stanowi, iż odwołanie wraz z jego uzasadnieniem wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem lekarza lub psychologa, który wydał orzeczenie, do jednego z podmiotów odwoławczych, wymienionych w ustawie. Termin ten ma charakter terminu zawitego, co oznacza, że czynność dokonana po jego upływnie nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
W opisanym przypadku 30-dniowy termin na złożenie odwołania upływał 7 września 2022 r. Organ spóźnił się zatem o 2 dni, dlatego jego odwołanie nie mogło zostać uznane za skutecznie złożone.
Źródło: wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2022 r. (II GSK 2676/21)