Joanna Bulira | 2023-01-16
Szukając ochrony prawnej należy pamiętać o właściwym doborze prawnym środków, w tym właściwej procedurze. Czasami bowiem okazuje się, że dopiero po wniesieniu skargi do sądu administracyjnego skarżący dowiaduje się, że… taka ochrona mu nie przysługuje.
Przekonują się o tym żołnierze zawodowi, którzy złożyli wnioski z żądaniami przyznania konkretnych świadczeń i zostali powiadomieni o tym, że uprawnienie im nie przysługuje, albo – co gorsza – nie otrzymali nawet takiej odpowiedzi. W takiej sytuacji składają skargę na bezczynność organów wojskowych, a wojewódzkie sądy administracyjne wydają postanowienia o odrzuceniu skargi na bezczynność, uznając ją za niedopuszczalną.
Warto zatem pamiętać, że skarga na bezczynność przysługuje tylko wówczas, gdy sprawa, której dotyczy, jest sprawą administracyjną, a decyzja w tego typu sprawie podlega kontroli sądu administracyjnego. W postanowieniu z dnia 20 grudnia 2022 r. (III SAB 114/22) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że „… zaskarżenie bezczynności organu administracji publicznej jest dopuszczalne tylko w takim zakresie, w jakim dopuszczalne jest na mocy ww. przepisów zaskarżenie decyzji, postanowień oraz innych aktów i czynności.”.
W orzecznictwie przesądzono, że kryterium tego nie spełniają następujące kategorie spraw, dotyczących żołnierzy zawodowych:
Źródło: postanowienie WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2022 r. (III SAB 114/22), postanowienie WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2022 r. (II SAB/Wa 759/22).