Papierowy odstrzał nadal niezbędny do legalnego polowania indywidualnego. Samo upoważnienie w EKEP (Elektronicznej Książce Ewidencji Polowań) jest niewystarczające

Joanna Bulira | 2023-01-14

Łowiectwo

Koła łowieckie mają obowiązek prowadzenia książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w postaci papierowej lub elektronicznej dla każdego obwodu. W książce tej wpisuje się termin rozpoczęcia i zakończenia oraz jednoznaczne określenie miejsca wykonywania polowania indywidualnego, imię i nazwisko myśliwego, numer upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, ilość i gatunek pozyskanej zwierzyny oraz liczbę wszystkich oddanych strzałów do zwierzyny grubej.

Wpisów w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym mogą dokonywać wyłącznie myśliwi wykonujący polowanie lub myśliwi przez nich upoważnieni do dokonania wpisu lub osoby upoważnione przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego do dokonywania tych wpisów.

 

Aktualnie książki elektroniczne wypierają książki papierowe – bo to narzędzie wygodne i dostępne w każdym miejscu, w którym myśliwy się znajdzie. Wpisy do książki mogą być dokonywane z dowolnego miejsca, choćby z łowiska. W elektronicznej książce są również podane dane dotyczące odstrzału (upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego) – w tym jego numer oraz liczba, gatunek i płeć zwierzyny, objętej upoważnieniem.

Wielu myśliwych przyjmuje, że posiadanie przy sobie telefonu, z możliwością zalogowania się do systemu EKEP i widocznymi danymi dotyczącymi odstrzału, zwalnia ich z konieczności posiadania przy sobie odstrzału w wersji papierowej. Pogląd ten jest błędny i może narazić myśliwego na konsekwencje w postaci odpowiedzialności wykroczeniowej.

Zgodnie z przepisami ustawy, kto poluje, nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny. Myśliwy ma obowiązek posiadać przy sobie trzy dokumenty: legitymację członkowską PZŁ, dokument uprawniający do posiadania broni (legitymację posiadacza broni) i upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego. Przepis wyraźnie mówi o posiadaniu dokumentu – trafnie zatem Państwowa Straż Łowiecka wskazuje, że posiadanie upoważnienia w EKEP-ie to za mało.

 

Warto pamiętać, że w przypadku pozyskania zwierzyny grubej na polowaniu indywidualnym myśliwy jest zobowiązany odnotować ten fakt w posiadanym upoważnieniu do wykonywania polowania indywidualnego przed podjęciem czynności transportowych, a zwierzyny drobnej – niezwłocznie po zakończeniu polowania.

 

Podstawa prawna: art. 42b, art. 51 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r poz. 1173, z późn. zm.)

  • 47 pkt 15 w zw. z § 104 ust. 1, § 113 i § 118 Statutu PZŁ
dokumenty uprawniające do wykonywania polowaniakłusownictwoodstrzałpolowaniePolski Związek Łowiecki