Joanna Bulira | 2022-11-07
Tak, wspólnota mieszkaniowa ma prawo odmówić zgody na sprzedaż alkoholu – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i oddalił powództwo właściciela lokalu użytkowego, który ubiegał się o wyrażenie takiej zgody na sprzedaż alkoholu w sklepie, prowadzonym w posiadanym przez siebie lokalu użytkowym.
Sąd uznał, że granicami korzystania powoda z lokalu są przepisy ustawy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa własności. Prawo powoda jest ograniczone przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, która wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli w budynku na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym, ograniczając w ten sposób prawo korzystania z własności, po to, by korzystanie z własności nie zakłócało możliwości korzystania z prawa przez właścicieli pozostałych lokali. Ustawodawca przewidział, że sprzedaż alkoholi – obserwując rzeczywistość – może być na tyle utrudniająca życie właścicielom (w tym przypadku właścicielom lokali mieszkalnych), że zgoda każdorazowo jest wymagana, a to oznacza, że właściciele we wspólnocie mogą taką zgodę wyrazić, ale mogą takiej zgody nie wyrazić. Skoro takiej zgody nie wyrazili, mieli do tego prawo.
Sąd uznał ponadto, że zgoda taka nie może być udzielona bezterminowo. Nie można zatem dopatrywać się w odmowie naruszenia w działaniach wspólnoty zasad współżycia społecznego. Wspólnota mieszkaniowa miała prawo nie wyrazić zgody na sprzedaż napojów alkoholowych i zagłosować przeciw uchwale. Takie prawo przysługuje jej każdorazowo, nawet jeżeli poprzednio taką zgodę wyraziła.
podstawa prawna: wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. XXV C 176/20 (nieprawomocny)