Joanna Bulira | 2023-01-17
Zawieszenie postępowania w przedmiocie podziału nieruchomości, jeżeli dotyczy obszaru dla którego sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obligatoryjne, nie jest uprawnieniem ale obowiązkiem organu – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Sprawa dotyczyła działek zlokalizowanych w granicach planu generalnego dla lotniska, dla którego to obszaru istnieje obowiązek obligatoryjnego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przepisy wskazują, że jeżeli nie został uchwalony plan miejscowy dla obszarów objętych, na mocy przepisów odrębnych, obowiązkiem sporządzenia takiego planu, postępowanie w sprawie podziału nieruchomości zawiesza się do czasu uchwalenia tego planu. Ustawa nie ogranicza czasu trwania zawieszenia – postępowania podziałowego nie można zatem zakończyć do czasu uchwalenia planu.
Zawieszenie postępowania w przedmiocie podziału nieruchomości, jeżeli dotyczy obszaru dla którego sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obligatoryjne, nie jest uprawnieniem ale obowiązkiem organu. Dalsze procedowanie w przedmiocie podziału nieruchomości jeżeli zaistniała sytuacja regulowana ww. przepisem, stanowiło by rażące naruszenie przepisów o planowaniu przestrzennym.
Z przepisów ustawy – Prawo lotnicze wynika, iż zakładający lotnisko użytku publicznego lub, w przypadku istniejących lotnisk użytku publicznego, zarządzający tym lotniskiem opracowuje plan generalny lotniska użytku publicznego stanowiący plan rozwoju tego lotniska, sporządzony na okres nie krótszy niż 20 lat. Plan generalny określa obszar objęty planem, z określeniem dopuszczalnych gabarytów obiektów budowlanych i naturalnych). Plan generalny po zaopiniowaniu przez Prezesa Urzędu w zakresie oraz po uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej i ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. Dla terenów objętych planem generalnym sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zgodnego z zatwierdzonym planem generalnym – jest obowiązkowe.
Co istotne, przepisy nie przewidują możliwości odstąpienia od zawieszenia postępowania również w sytuacji, kiedy nieruchomość w części leży poza terenem, dla którego obowiązek sporządzenia planu miejscowego istnieje. Jeżeli nieruchomość objęta postępowaniem podziałowym choćby częściowo leży w terenie dla którego sporządzenie planu jest obligatoryjne organ musi zawiesić postępowanie w całości gdyż dotyczy ono jednego przedmiotu – jest nim podział nieruchomości w terenie objętym obowiązkiem uchwalenia planu.
O ile omawiane przepisy nie wywołują sporów interpretacyjnych, to jednak są źródłem kontrowersji natury konstytucyjnej – takie nielimitowane czasowo zawieszenie postępowania podziałowego w istotny stopniu ingeruje w wykonywanie prawa własności, które przecież korzysta z ochrony konstytucyjnej. Zatem każda ingerencja powinna się odbywać jedynie w niezbędnym zakresie i w ściśle określonych granicach (art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).
podstawa prawna: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 grudnia 2019 r. sygn. II SA/Kr 1181/19